TAKIM KOÇLUĞU

Her oluşturulan ya da oluşan takım farklı özellikler taşır, hiç bir takım birbirine benzemez. Takım yaşayan dinamik bir sistemdir, her olay, her davranış, her söz takımı değiştirir. Takımın kendine özgü bir kişiliği, farklı ruh halleri ve vizyonu vardır. Takım, sözel ve sözel olmayan kuralları ve değerleri olan bir kültürdür.

Takıma, bireylerden ve onların karşılıklı ilişkilerinden oluşan, ayrı bir hayatı olan canlı bir varlık, bir sistem olarak koçluk edilmelidir. Bu, takım performansı için gereken bir koşuldur. Her takım bir sistemdir, her sistem içinde bulunan kişlerden farklı bir oluşuma sahip olacaktır.  Takım koçu takım üyelerine tek tek koçluk yapmaz, takımı bir bütün sistem olarak ele alır. Böyle olunca değişim, gelişim ve fark sistemde yaratılır. Sistem geliştikçe içindeki takım üyeleri de farklılaşacaktır. Güven takımların en önemli kavramıdır. Bir takımda güven oluşturmak takımı bir system olarak ele almak ile ok daha etkili hayata geçirilecektir.

Takım koçluğunda kabul ettiğimiz varsayımlar:

  • Takımlar sonuç üretmek için var olurlar.
  • Takım yaşayan bir sistemdir.
  • Takım üyeleri yüksek performanslı takımlarda olmak isterler ve bu takımlara katkıda bulunmak isterler.
  • Takım, mükemmele ulaşmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi içinde barındırır.

Takım koçluğu ile ilgili TCI (Team Coaching Internatioal) sistem yaklaşımı kullanılarak takım koçluğu yapılmaktadır. TCI Takım Tanısal Değerlendirme (Team Diagnostic Assessment) sistemi ile ilgili broşürü görüntülemek için lütfen tıklayınız.