SoulCollage® Nedir?

SoulCollage® içimizdeki gerçeğe işaret eden kişisel bir pusuladır. Etrafımızdaki hayat gibi ruhumuz da sürekli bir değişim dönüşüm içinde. Yaşadığımız global, sosyal, kültürel ve enerjik değişimler inanç sistemlerimizde ve kişisel mitolojimizde yani bizim hikayemizde de değişimlere neden oluyor. SoulCollage® bize içimizdeki bu değişimleri keşfetmek ve yaşadıklarımızın bizi nasıl şekillendirdiğini daha net görebilmek için yaratıcı bir platform sunuyor.

SoulCollage® 80’lerde Seena B. Frost, M.A ve M. Div tarafından yaratıldı. Yale Üniversitesi İlahiyat okulunda Din Bilimi okuyan Seena evlenip, dört çocuk büyütürken Santa Cruz Üniversitesinde Psikoloji üzerine yüksek lisansını tamamladı. Seena Kaliforniya’da lisanslı evlilik ve aile terapistidir. Jean Houston ve Robin Van Doren’dan aldığı, ona ilham veren özel eğitimler sayesinde hayatındaki üç tutkuyu; tinsellik, psikoterapi ve yaratıcılığı birleştirme imkanını SoulCollage®’da buldu. Yaratıldığından bu yana Seena ve sertifikalı eğitmenleri dünyanın her yerinden gelen sayısız katılımcıya SoulCollage® sürecini öğretmeye devam ediyorlar.

Seena’nın kitabını http://www.soulcollage.com adresinden bulabilirsiniz.

Soulcollage® beynin her iki yarısını da çalıştırarak, ellerinizi ve gözlerinizi, duygularınızı ve hafızanızı, sezilerinizi ve aklınızı kullanarak bütünsel bir yaklaşımı kucaklar.

SoulCollage® içinizde tatmin duygusu uyandıran yaratıcı bir kolaj yapma sürecidir.

Önünüzde yüzlerce resim. Resimler sizi seçebilir, siz resimleri seçebilirsiniz. Size bir anlam ifade eden, hoşlandığınız ya da hoşlanmadığınız resimleri seçerek ve bu resimlerdeki istediğiniz parçaları birleştirerek yaratacağınız kolaj, yapacağınız kart ve sonrasında bu kartı okuyarak keşfettikleriniz. Hepsi ve daha fazlası SoulCollage® sürecinin içindedir…

SoulCollage® çalışmalarında kendinize ait bir kart destesi oluşturursunuz. Yaptığınız kartların her biri sizin kişiliğinizin ya da ruhunuzun bir yönünü temsil eder. Kolaj kartlarınızı kullanarak sezgilerinizi açabilir yaşama dair sorularınızın yanıtını kendi içinizde bulabilir, kendi kişisel keşif ve farkındalık yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sizi siz yapan farklı yönlerinizi, toplumla ilişkinizi, yaşadığınız dünyaya yaklaşımınızı, hayalleriniz, rüyalarınız ve ruhunuzu daha derinden anlayıp onların arasındaki bağları güçlendirebilirsiniz.

Resimler yoluyla farklı yönlerimizi keşfetmek, fark etmek, onurlandırmak ve görünür kılmak için kartlar yapıyoruz. Bu kartlarda bizi içine çeken bir çok farklı resmi kullanarak yaptığımız kolajlardan oluşan kartlarımızı okuyarak farklı bir deneyim tecrübe ediyoruz.

Bu muhteşem kartları herkes tasarlayabilir ve SoulCollage®’in değişimsel gücünü hissedebilir. Artistik deneyim gerekli değildir. Sadece gereken resimler, makas ve yapıştırıcıdır…….

SoulCollage® dört kategoriden oluşan kişisel bir kart destesidir. Her kategori sizin varlığınızın bir parçasını temsil eder. Dergilerden kestiğiniz veya topladığınız resimlerden yaratacağınız bir kolaj ile zaman içinde kendi destenizi oluşturmaya başlayacak ve Tarot’a akıl danışabildiğiniz gibi bu kartlarınıza da danışabileceksiniz. Bu çalışma sanattan ziyade resimleri okuyabilmeye dayalı bir çalışmadır. SoulCollage®, kartı yaratan kişinin yaratıcılığı ve ifadesi ile ilgilidir.

IMG_7040